• O naszym PRZEDSZKOLU

• Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Gościnie jest placówką publiczną prowadzoną przez Gminę Gościno. Posiada przestronny plac zabaw wyposażony w sprzęt ogrodowy, dodatkowo dzieci mogą korzystać z boiska i terenu rekreacyjnego. Takie warunki dają dzieciom możliwość długiego i atrakcyjnego pobytu na świeżym powietrzu w ciągu całego roku.

Przedszkole jest pięciooddziałowe, w tym jeden oddział jest integracyjny. Sale są wesołe i kolorowe, odpowiednio oświetlone, wyposażone w meble dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. Wychowankowie mają do dyspozycji kąciki zainteresowań do zabaw tematycznych, które wspomagają ich wszechstronny rozwój. Przedszkole posiada odpowiednią bazę dydaktyczną, wyposażoną w sprzęt audiowizualny, tablice interaktywną, atrakcyjne zabawki rozwijające wyobraźnię  oraz aktywność dzieci. Przedszkole udekorowane jest pracami plastycznymi dzieci. Placówka zapewnia wychowankom warunki do samorealizacji poprzez uczestnictwo w różnych formach zabaw, zajęć, konkursów, wystaw, zawodów sportowych, wycieczek a także w uroczystościach i imprezach przedszkolnych.

Przedszkole zatrudnia doświadczoną kadrę pedagogiczną posiadającą kwalifikacje zawodowe i specjalistyczne z zakresu: gimnastyki korekcyjnej, terapii pedagogicznej, oligofrenopedagogiki, surdopedagogiki i tyflopedagogiki.

Misja przedszkola;

1. pobudzanie dzieci do pozytywnego zainteresowania się sprawami zdrowia poprzez wzbogacenie i pogłębienie wiedzy o własnym organizmie i rozwoju,
          2. stwarzanie warunków do zdobywania wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia nauki w szkole,
          3. pomaganie dzieciom w rozwijaniu pasji, zainteresowań i umiejętności odpowiednio do ich wieku i możliwości,
          4. uczenie miłości do świata przyrody i wiary we własne możliwości,
          5. wzmacnianie więzi rodzinnych i rówieśniczych poprzez promowanie aktywnych form wypoczynku,
          6. wytworzenie u dzieci nawyków bezpośrednio lub pośrednio związanych z ochroną i doskonaleniem zdrowia psychicznego i fizycznego,
          7. zapewnienie dzieciom pełnego rozwoju intelektualnego i psychofizycznego w warunkach poszanowania ich godności zgodnego z ideami zawartymi w Powszechnej deklaracji Praw Człowieka oraz Konwencją o Prawach Dziecka,

Realizowana jest ona o powszechnie akceptowaną koncepcją pracy, której priorytetem jest wszechstronny rozwój dziecka, promowanie zdrowego stylu życia we współdziałaniu z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

W przedszkolu diagnozuje się indywidualne potrzeby, możliwości i zdolności dzieci oraz konsekwentnie podejmuje adekwatne działania. Dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych otaczane są opieką specjalistów.

Przedszkole stwarza każdemu dziecku szansę rozwoju na miarę jego możliwości i potrzeb. Przygotowuje dzieci do twórczego i aktywnego działania, do rozwiązywania problemów oraz zdobywania wiedzy i umiejętności, które pozwolą sprostać wymaganiom stawianym w szkole.

Placówka zapewnia dzieciom bezpieczne warunki pobytu zarówno w sferze fizycznej jak i emocjonalnej. Wspólnie opracowany system zasad i norm postępowania jest konsekwentnie egzekwowany, a o jego skuteczności świadczą zachowania i postawy dzieci. Systematyczna analiza i ocena podejmowanych działań wychowawczych skutkuje efektywnością w eliminowaniu zagrożeń oraz wzmacnianiu pozytywnych zachowań dzieci.

Oferta przedszkola uwzględnia realizację podstawy programowej oraz zajęcia dodatkowe tj.,: j. angielski, rytmika.

Przedszkole od kilku lat jest współorganizatorem wraz z Miejskim Domem Kultury przeglądu piosenki wiosennej, w którym udział biorą przedszkola z okolicznych gmin. Dzieci mają możliwość udziału w różnych przeglądach i konkursach proponowanych przez lokalne środowisko i region.

Rozwojowi dzieci sprzyjają nowatorskie rozwiązania metodyczne, programowe oraz projekty edukacyjne realizowane w przedszkolu m.in. program pt. " Przyjaciele Zippiego", "Czyste powietrze wokół nas", " Akademia Misia Haribo", " Mamo, tato wolę wodę", " Akademia Aquafresh", "Dzieciństwo bez próchnicy", " Poszukiwacze Przygód".

Dobra współpraca przedszkola z rodzicami sprzyja organizacji wielu imprez i uroczystości przedszkolnych, np. Mikołajki, Jasełka, Bal karnawałowy, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Ziemi, Dzień Matki, Dzień Dziecka itp.

Przedszkole organizuje wiele akcji na rzecz placówki i środowiska, np. "Zamiast lizaka kup karmę dla zwierzaka", " Kasztan do kasztanka" i "Złoty grosz".

Placówkę cechuje wysoki poziom współpracy z instytucjami i organizacjami środowiska lokalnego:  Szkołą Podstawową w Gościnie, Zespołem Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie, Domem Kultury w Gościnie, Posterunkiem Policji w Gościnie, Komendą Powiatową Policji w Kołobrzegu, Ochotniczą Strażą Pożarną w Gościnie, Miejską Biblioteką Publiczną - Klubem Pętelka, RCK Kołobrzeg. Współpraca ta wzbogaca i urozmaica realizację zadań edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych przedszkola.